Villkor och Regler för avbokning
Vid anmälan till utbildning debiteras 900 kr i anmälningsavgift och du har inte säkrat din plats förrän anmälningsavgiften är betald. Oavsett om du väljer att betala hela avgiften direkt eller väljer något av våra delbetalnings alternativ så debiteras första avgiften månaden innan utbildningsstart.
Två ångerveckor gäller enligt gällande lagar efter att anmälan är gjord för samtliga utbildningar/kurser innan de påbörjats.
Våra avbokningsregler är baserade på att vi har ett begränsat antal platser på våra utbildningar. Om du bokar upp en plats innebär det att vi tackar nej till en annan deltagare. Om du lämnar din plats efter påbörjad utbildning kan vi inte sälja platsen till någon annan vilket gör att vi inte kan täcka våra kostnader. Därför är sen avbokning eller avbokning efter påbörjad utbildning alltid förenat med en kostnad. Undantag är om du har ett läkarintyg som säger att du inte längre kan delta i utbildningen av medicinska skäl.
Avbokning av Distansutbildning till Diplomerad SLH Återhämtningsterapeut
Avbokning av Distansutbildning till Diplomerad SLH Återhämtningsterapeut debiteras, efter de två lagstadgade ångerveckorna, med 10% av resterande kursavgift om avbokning sker innan utbildningsstart. Vid avbokning efter påbörjad utbildning debiteras 3 månadsavgifter framåt med start vid nästkommande månadsskifte. Då utgår vi från det aktuella priset på hemsidan. Tillgången till utbildningen avslutas direkt när du säger upp din plats trots att du betalar ytterligare tre månader. Undantag från detta är om du har ett läkarintyg som tydligt visar att du inte längre kan delta i utbildningen av medicinska skäl.
Det är inte möjligt att byta från utbildningen till återhämtningsterapet till återhämtningsprogrammet vid påbörjad utbildning. Byte mellan utbildning / program behandlas som avslut av utbildning och debiteras med tre månadsavgifter enligt ovanstående.
Om du går utbildningen till Diplomerad SLH Återhämtningsterapeut har du tillgång till utbildningsmaterialet i 3 år från det att du påbörjade din utbildning. Du behöver alltså slutföra din examen inom dessa tre år för att kunna diplomeras. Om du trots allt inte kunnat slutföra utbildningen under dina tre år, och vill ha mer tid, behöver du ett läkarintyg som tydligt visar att du inte kunnat slutföra utbildningen under dessa tre år av medicinska skäl. Om utbildningen är fullbetald kan du även välja att köpa till tre nya år för halva utbildningspriset. Då utgår vi från det aktuella priset på hemsidan.
Avbokning av Återhämtningsprogrammet
Avbokning av Återhämtningsprogrammet debiteras, efter de två lagstadgade ångerveckorna, med 10% av resterande kursavgift om avbokning sker innan kursstart. Vid avbokning efter påbörjat program debiteras 3 månadsavgifter framåt med start vid nästkommande månadsskifte eller fram till programmet slut om det inträder före. Då utgår vi från det aktuella priset på hemsidan. Tillgången till programmet avslutas direkt när du säger upp din plats trots att du betalar ytterligare tre månader. Undantag från detta är om du har ett läkarintyg som tydligt visar att du inte längre kan delta i programmet av medicinska skäl.
Om du går Återhämtningsprogrammet har du tillgång till utbildningsmaterialet i 80 veckor från det att du påbörjade programmet/kursen. Om du väljer att fortsätta på utbildningen till återhämtningsterapeut behöver du slutför studierna inom tre år efter det att du påbörjade återhämtningsprogrammet.
Om du trots allt inte kunnat slutföra programmet under 80 veckor, och vill ha mer tid på dig, behöver du ett läkarintyg som som tydligt visar att du, av medicinska skäl, inte kunnat slutföra programmet under dessa 80 veckor. Om programmet är fullbetalt kan du även välja att köpa till 80 nya veckor för halva priset. Då utgår vi från det aktuella priset på hemsidan.
Avbokning av Distansutbildning till lärare i Diplomerad SLH Återhämtningsyoga
Avbokning av Distansutbildning till Diplomerad lärare i SLH Återhämtningsyoga debiteras, efter de två lagstadgade ångerveckorna, med 10% av resterande kursavgift om avbokning sker innan utbildningsstart. Vid avbokning efter påbörjad utbildning debiteras 3 månadsavgifter framåt med start vid nästkommande månadsskifte. Då utgår vi från det aktuella priset på hemsidan. Tillgången till utbildningen avslutas direkt när du säger upp din plats trots att du betalar ytterligare tre månader. Undantag från detta är om du har ett läkarintyg som tydligt visar att du inte längre kan delta i utbildningen av medicinska skäl.
Om du går utbildningen till Diplomerad lärare i SLH Återhämtningsyoga har du tillgång till utbildningsmaterialet i 1 år från det att du påbörjade din utbildning. Du behöver alltså slutföra din examen inom detta år för att kunna diplomeras.
Om du trots allt inte kunnat slutföra utbildningen under 1 år, och vill ha mer tid på dig, behöver du ett läkarintyg som som tydligt visar att du, av medicinska skäl, inte kunnat slutföra utbildningen under det avsedda året. Om utbildningen är fullbetald kan du även välja att köpa till ytterligare ett år för halva priset. Då utgår vi från det aktuella priset på hemsidan.
Avbokning av kursen Örter vid stressrelaterad ohälsa, SLH Träning & Hälsa eller
SLH Kost & Näring
Avbokning av Soulful Livings kortare kurser (Örter vid stressrelaterad ohälsa, SLH Minfulness, SLH Träning & Hälsa eller SLH Kost & Näring) debiteras, efter de två lagstadgade ångerveckorna, med 10% av resterande kursavgift om avbokning sker innan kursstart. Vid avbokning efter påbörjad kurs debiteras full utbildningsavgift, ingen återbetalning sker.
Du har dubbelt så lång tid som kursens längd på dig att slutföra dessa kurser. Dvs om kursen är 10 veckor lång så har du möjlighet att slutföra kursen inom 20 veckor.
Om du trots allt inte kunnat slutföra din kurs under avsatt tid, och vill ha mer tid på dig, behöver du ett läkarintyg som som tydligt visar att du, av medicinska skäl, inte kunnat slutföra kursen under avsatt tid. Om kursen är fullbetald kan du även välja att köpa kursen en gång till för halva priset. Då utgår vi från det aktuella priset på hemsidan.
Generellt
Vi på Soulful Living har alltid rätt att säga upp platser eller återta diplom för elever som inte sköter sin betalning, inte följer våra etiska regler eller på annat sätt beter sig på ett sätt som är kränkande eller respektlöst mot oss eller andra elever som läser hos oss.
Det är inte en rättighet att examineras om man köper en utbildning hos oss. Om du inte uppfyller kraven för examination eller på annat sätt agerar kränkande eller respektlöst mot dina klasskamrater eller mot oss kommer du inte att examineras av oss.
Vi vill också vara tydliga med att utbildningen och allt innehåll du får ta del av under utbildningen är skyddade med Copyright. När du examineras får du samtidigt tillåtelse att använda allt det du lärt dig i arbetet med dina klienter och grupper. De yrken vi utbildar inom är varumärkesskyddade vilket innebär att endast Soulful Living kan examinera inom dessa yrken.
Betalning
Vid utebliven betalning debiteras påminnelseavgift f.h. 60 kr samt ränta enligt räntelagen. Vid delbetalning tillkommer en mindre aviavgift. Vi sänder våra fakturor till inkasso om du inte betalt dina fakturor efter påminnelse.
Swish nr: 123 133 65 02, glöm inte att skriva ditt namn och kursdatum. Bankgironummer och swishnummer finns även på din faktura.
Soulful Living by Marie AB